Fırında Sebzeli Kalkan ve Yeşil Mercimekli Buğday Salatası

Rüzgar Ali’nin tam gün anaokullu olması ile 4 yıl sonra Werner Herzog edalarıyla İstanbul Film Festivaline karışabildim nihayet.Zurnada peşrev annelerin de film seçme şansları pek olmadığı için haliyle 11.00 seanslarına gidebiliyorum,buna da bin şükür diyerek tabii.

Beyoğluna çıkmanın(eskiden böyle denirdi var mı hatırlayan acaba) bir artısı da balık pazarıdır benim için.Renkler,kokular birbirine karışır.İçim açılır.

Esnafla muhabbeti de oldum olası çok severim.Kafama göre bir balıkçım var;güleryüzlü,informatif.İlk defa yarım kalkan satan onu tanıdım mesela.2,5 kg luk kalkan bize çok fazla geleceği için yarısından azını(1.100gr) aldım,fileto yaptırdım ve aşağıdaki işlemlere tabii tutup bana makas çalışmamızda kızdığı için”sen kötü annesin” diyen oğluma kucağımda yedirdim.

Kenarları en az 3 parmak yükseklikteki fırın kabına/tepsiye/borcama balıkların bir kısmını dizip üzerine az tuz, taze karabiber,ince halka şeklinde doğranmış kuru soğan,yine ince yuvarlak dilimlenmiş patates,ince kıyılmış dereotu ve maydanoz,ufak doğranmış sarımsak,kabuğu soyulmuş,minik doğranmış domatesle tamamlayıp üzerlerine kalan kalkanları ve kalan malzemelerimizi dizip zeytinyağı(sevenler taze kekik ve defne yaprağı da ekleyebilir) gezdirelim.Alüminyum folyo ile kapatıp 175 derecede 45-50 dk.pişiriyoruz.Üzeri kızarsın isterseniz son 5 dk. folyoyu çıkartın.

Erkek kalkanın daha lezzetli,çocuklar için yemesi kolay löp löp bir balık olduğunu,anneler için de en kalorisi yüksek balık olduğunu belirtelim.Nisanın kalkan ayı olduğunu siz zaten biliyorsunuzdur.

Vee son tarifimiz yine RA’nın davet ettiği arkadaşı için menü hazırlarken önce yeşil mercimek salatası önerisi geldi çok sevdiğim akademisyen bir anneden.Daha sonra Rüzgar’ın keşkek,buğday sevgisi ile salatamız yeşil mercimekli buğday salatasına dönüştü:)

 

Akşamdan ıslattığım buğday ve mercimeği limonlu,az tuzlu suda bir güzel haşlayıp,süzüp soğumaya bıraktım.Közlenmiş kırmızı biber,maydanoz,dereotu,taze nane ince kıyıp,haşlanmış mısır ekleyip zeytinyağ- limonlu olarak Rüzgar Ali’ye,kendimize nar ekşili ve nar tanecikli yaptım.

 

Buğday bağırsak ve rektum kanserini önlemeye yardımcı imiş.Bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önlermiş.Mideyi,beyni ve gözü kuvvetlendirirmiş.

 

Bir de ertesi günün menüsünü yapsa tam süper olacak:)

 

Herkese tek derdinin menü hazırlamak,kaçırdığı filmler ve kuzusundan yediği ayarlar olan bir hayat diliyorum…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s